Loading...

Single No Sidebar

Selma Biçek, “Eğer derdiniz memleket ise yapacak çok işiniz vardır”

AK Parti Van Milletvekili aday adayı Selma Biçek, Van için, Vanlı kadınlar, aile yapısı ve geleceğin teminatı çocuklar için bir birinden kıymetli projelerinin hayata geçirilmesi için daha yapacak çok işinin olduğunu söyledi.

Aday adaylığı başvurusu yapmadan öncede Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile hizmetleri Daire Başkanlığı görevini yürüttüğü esnada yaptığı başarılı çalışmalar ile adından sıkça söz ettiren Selma Biçek görevinden istifa ederek AK Parti’den aday adaylığı başvurusunu yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür yardımcılığı döneminde kadın ve aile üzerine çeşitli çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Biçek, “2020 yılı itibari ile asaleten atandığım Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı görevi esnasında bu çalışmalarımı daha geniş bir alana yayıp ulaşılabilir alanımızı genişlettik.

Hayata geçirilmesinde büyük pay sahibi olduğum projelerin yanı sıra Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen bir çok önemli projenin de koordinatörlük ve proje sorumluluğu görevini üstlendim. Bunların yanı sıra bölgemizin cazibe merkezi Van’ımızın tanıtımı açısından büyük önem arz eden ve gündem oluşturan birçok programın hazırlanması ve koordinasyon görevini de bizzat üstlendim” dedi.

“Eğer derdiniz memleketse, yapacak çok işiniz vardır” diyen Biçek, “Temel ilkemiz yenilikçi, geliştirici, yapıcı ve ileriye dönük olmalı. Yaptığınız yapacağınız işler toplumun her bireyine dokunabilmeli. Güçlü toplumların temel taşı olan “Kadın ve Aile” kavramını benimseyerek eğitimin ve öğretimin ilk olarak aileden başladığını bilerek, kadının gücünün aileyi ayakta tutacağını, güçlü kadınların güçlü evlatlar yetiştirerek topluma ve devletine daha faydalı bireyler olabileceklerini bilmeli ve bunu temele yerleştirmeliyiz. Unutulmamalı ki “Güçlü kadınlar, güçlü Türkiye, güzel yarınlar” demektir” diye konuştu.

“Van’ın kaybetme lüksü yok”

Yıllardır kadın ve aile üzerine yaptığı bir çok çalışmasının olduğunu ifade eden Biçek, “Bu çalışmalarımız Van ve ilçelerinde etkili ve başarıya ulaşmış çalışmalardır. Amacım çemberi genişleterek çevre iller, bölgeler ve Türkiye çapında faydalı olabileceğimiz yeni, geliştirici ve daha yapıcı projeler.

Çıtamızı ne kadar yüksek tutarsak, hedeflerimizi ne kadar büyütürsek toplum olarak daha güçlü, daha bilinçli, ekonomik olarak daha bağımsız ve daha özgür oluruz. Güzel Van’ımızın kaybedecek zamanı da lüksü de yok, geçen her bir dakika bizim için çok önemli ve zamanı iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

“Kadın istihdamını artırmalıyız”

İlde kadın kooperatifçiliğinin yaygınlaştırılması için kapı kapı gezip faydalarını anlattıklarının altını çizen Biçek, “Birçok ilçemizde kurulan kadın kooperatifçiliği sayesinde kadınlarımız ürettiklerini pazarlayarak ekonomik olarak daha kazançlı işler yapmaya başladı. Bunun yanı sıra, Van Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilimiz Ozan Balcı’nın emirleri doğrultusunda kurulumu esnasında büyük bir emek sarf edip çaba gösterdiğim kısa adı “ADEM” olan Aile Destek Merkezleri’mizin sayısını kısa sürede 100’ün üzerine çıkartarak kadınlarımızın meslek sahibi olabilmeleri yolunda büyük adımlar attık. Yeterlimi, tabi ki hayır. Bu bir başlangıç. İlimiz ve bölgemizde işsizliğin tez zamanda giderilmesi, istihdamının arttırılması yönünde projelerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Bunu ileri boyutlara taşıyacağız. Yarın değil hemen şimdi, güçlü kadınlar güçlü Türkiye, güzel yarınlar bizi bekliyor” şeklinde konuştu.

Vanlı kadınlar AK Parti’ye çıkarma yaptı

Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire başkanı Selma Biçek, AK Parti Van il başkanlığına gelerek 2023 seçimleri için milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu yaptı.

Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire başkanı Selma Biçek, geçtiğimiz günlerde görevinden istifa ederek bugün kendisi ile birlikte kalabalık bir kadın grubu ile AK Parti Van il başkanlığına gelerek 2023 seçimleri için milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu yaptı. Kısa bir konuşma yapan il başkanı Emre Güray, “Bugün Van’ımızın kıymetli yöneticilerinden geçmişte de birlikte görev aldığımız kıymetli ablamızın başvurusunu kabul etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yaptığı çalışmalar takdire şayandır. Görmeyen, bilmeyen duymayan yoktur. Van için önemli bir değer olan ablamız Selma Biçek hanımefendinin ne kadar sevildiğini ve değer gördüğünü salonu dolduran kıymetli hanımefendiler anlamak mümkün. Başvurusunun hayırlı olmasını diliyor başarılar diliyorum” dedi.

Başvurusunu yaptıktan sonra bir konuşma yapan Selma Biçek, uzun yıllardır Van’da bir çok resmi kurumda görevler üstlendiğini, son olarak Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde İl Müdür Yardımcısı görevini yapmaktayken 2020 yılından itibaren Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığına asaleten daire başkanı olarak atandığını söyledi. 2023 seçimlerinde AK Parti Van Milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunu bugün yaptığını ifade eden Biçek, “Hayata geçirilmesine katkı sunduğu projeler ile kadın ve aile vurgusunu, madde bağımlılığı ile ilgili çalışmaları önemseyen, şehit ve gazi ailelerine yönelik bir çok çalışma, Tıp-1 diabet hastası çocuklarımıza yönelik çalışmalar, kadınların toplumda daha güçlü ve etkin rol oynaması için bir çok projede baş rolü üstlendim. Kahramanmaraş merkezli depremde 1,5 ay Malatya ilimizde görev yaptım. Acılarını paylaştım, yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştık. Çocuklarımız başta olmak üzere kadınlarımız ve ailelerine psiko sosyal destek verdik. Vanlı hemşerilerimin her bir sıkıntısın duyarsız kalmayıp üst makamlara taşıyacağıma, kadınlarımızın, çocuklarımızın ve ailelerimizin haklarını sonuna kadar savunacağıma, hayata geçirdiğimiz projeleri ülke geneline yaymak daha da geliştirmek için elimden gelenin fazlasını yapacağıma söz veriyorum. Amacının Türkiye yüzyılında Van’ımızın güçlü kadınları ile çıktığımız bu kutlu yolda güzel Van’ımızı, hepsi bir birinden kıymetli hemşerilerimiz ile birlikte güzel güçlü yarınlara ulaştırmaktır, “yarın değil hemen şimdi.” Hayata geçirdiğimiz projeleri ülke geneline yaymak daha da geliştirmek boynumuzun borcu olsun” diye konuştu.

Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği ve katkı sunduğu projelerden bazıları;
Tip diyabet hastası çocuklarımıza ücretsiz sensörlü şeker ölçüm cihazı dağıtımı ve her ilçede diyabet konulu seminerler düzenledi. Kadın girişicilere yönelik fuar, sergi ve defile programları düzenledi. Şehit ve gazi ailelerine yönelik çalışmalar düzenledi. 75 bin kadınımız ile rekor katılımlı geziler düzenledi. Madde bağımlılığına karşı çalışmalar yaptı. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için çalışmalar yaptı. Aile Destek Merkezleri’nin sayılarını 100’ün üzerine çıkarttı. Aile Eğitim Programı’nın koordinatörlüğünü yaptı. Kadın kooperatifçiliğini yaygınlaştırdı. Meslek Edindirme Kursları’nın sayılarının arttırılmasını sağladı. Kadınlarımıza yönelik eğitim seminerleri ve konferanslar düzenledi. Düzenli olarak aile ziyaretleri yaparak destek oldu. Mahalle toplantıları düzenleyip vatandaşlarımızı dinledi. Tandır Yanıkları Sempozyumu’na katkı sağladı. Çocuklarımızın gelişimine yönelik birçok program düzenledi. Sağlık çalışanlarımıza sık sık moral motivasyon ziyaretlerinde bulundu. İlimizin tanıtımı için ulusal ve bölgesel birçok programa ev sahipliği yaptı. Psikoterapi ve aile içi terapi seansları düzenledi. Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Malatya’da kadın, engelli, yaşlı ve çocuklara özel hizmetlerin yanında tüm vatandaşlara psiko sosyal destek verilmesini sağladı.

Selma Biçek kimdir :
1965 Van’da doğdu, çocukluğu Van Edremit ilçesi ve Van merkezde geçti. İlk ve orta öğretimini Van’da tamamladı. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirip, Van YYÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Yönetimi Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1988 Yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Van Bölge Müdürlüğünde memur olarak işe başladı 1993 yılında şef kadrosuna atandı. Zaman zaman bölge müdürlüğüne vekâlet etti. Daha sonra Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüklerinin Türkiye İş Kurumu Müdürlüğü ile birleşmesinden dolayı Van Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde şef olarak görev yaparken, 2015 tarihinde Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne İl Müdür Yardımcısı olarak atandı. 18 Ağustos 2020 tarihinde Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı görevine asaleten atanarak halen bu görevi yürütmekteydi. Selma Biçek, evli iki çocuk annesidir.

Haber Linki: https://www.iha.com.tr/van-haberleri/vanli-kadinlar-ak-partiye-cikarma-yapti-4240475/

Cumhurbaşkanımızın Yükü Daha Ağır

Van Büyükşehir Belediyesi depremin yaşandığı ilk günden itibaren Malatya ilinde depremin yaralarını sarmaya devam ediyor.

 

Depremin ilk gününden itibaren Malatya bölgesine adeta çıkartma yapan Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediyesi Malatyalıların yüreğine dokunmaya devam ediyor. Van Büyükşehir Belediyesine bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ise her anlamda depremzedelerin yanında yakınında olmaya yaralarını sarmaya devam ediyor. Gün boyu konteyner kentlerde hem yetişkinler hem çocuklara yönelik çalışmalar düzenleyerek depremin olumsuz etkilerini silmeye çalışıyorlar.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek koordinesinde kurulan konteyner kentlerde depremzedelere psiko sosyal destek vermeye devam ediyor. Kurulan ekipler gün boyu konteyner kentlerdeki Depremzede vatandaşları dinleyerek, dertlerine derman oluyor acılarını paylaşıyor. Depremin izlerini silmek için gece gündüz çalışıyorlar. Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, konteyner kentte bugün ziyaret ettiği ailenin duaları karşısında duygu dolu anlar yaşandı. 89 yaşındaki Hasan Hüseyin Akça ve 84 yaşındaki eşi Zehra Akça isimli Malatyalı Akçadağlı depremzede aile hem Van Valisi Dr. Ozan Balcı’ya hem Selma Biçek’e minnettar olduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dan bahsederken gözleri dolan depremzede Hüseyin amca, “Onun yükü şimdi daha ağır. Rabbim yardımcısı olsun” derken göz yaşlarına hakim olamadı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan daire başkanı Selma Biçek, burada Vanlı kadınlarımız başta olmak üzere belediyemize bağlı onlarca destek elemanı ile ailelerimizin her türlü ihtiyaçlarını yerine getirmek için çabalıyoruz, bugün ziyaret ettiğimiz ailemiz bizleri de çok duygulandırdı rabbim devletimizin eksikliğini vermesin.

Devlet millet el ele kısa sürede bununda üstesinden geleceğiz dedi.

Haber Linki: https://www.malatyanethaber.com.tr/cumhurbaskanimizin-yuku-daha-agir/45017/

 

Van Büyükşehir Belediyesi’nden 300 diyabetli çocuğa cihaz hediyesi

Van Büyükşehir Belediyesi, 300 Tip-1 diyabet hastası çocuğa şeker ölçüm cihazı ile 7 bin sensör hediye etti. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Selma Biçek, “Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı’nın talimatlarıyla çok güzel bir projeyi hayata geçirdik. Projeyle birlikte seminerler düzenleyip 300 aileye ölçüm cihazı ile 7 bin sensör dağıtımı yaptık” dedi

Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı öncülüğünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle sürdürülen proje kapsamında kent genelindeki ilkokullarda “Tip-1 Diyabet” konulu seminerler düzenlendi.

Öğretmenlere diyabetli çocukların okulda geçirebilecekleri ataklar konusunda ilkyardım bilgilerinin de verildiği seminerler ile, kentte bulunan diyabetli çocukların ailelerine de ulaşıldı. Yapılan bilgilendirici seminerlerin ardından tespiti edilen 300 diyabetli çocuk için Van Büyükşehir Belediyesi tarafından sensörlü şeker ölçüm cihazı alınarak ailelere teslim edildi. Aileler artık bugüne kadar maliyeti nedeniyle alamadığı cihazlara kavuşurken, çocuklarının canları yanmadan değerlerine anında kolay bir şekilde bakabiliyor. Cihazlar, çocuklar tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor.

“CİHAZLAR ANNELER İLE OKULLARDA ÖĞRETMENLERE BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLADI”

Sensörlü şeker ölçüm cihazı hediye edilen Tutal ailesini ziyaret eden Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Selma Biçek, ölçüm cihazıyla birlikte ailelerin çocuklarının değerlerine onların canını yakmadan rahatlıkla ulaşabildiğini belirterek, projenin birçok çocuğun hayatına dokunduğunu söyledi.

Biçek, “Diyabetli aileler bize gelip sorun ve sıkıntılarını anlattılar. Biz de hemen onlara yardımcı olabilmek için gerekli çalışmaları başlattık. Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı’nın talimatlarıyla çok güzel bir projeyi hayata geçirdik. Projeyle birlikte seminerler düzenleyip 300 aileye ölçüm cihazı ile 7 bin sensör dağıtımı yaptık. Bu cihazlar özelikle annelere, okullarda ise öğretmenlere büyük kolaylık sağladı. Bu cihazlar pahalı olduğu için birçok aile alamıyordu. Yapılan projeden ailelerimiz çok memnun, bizler de ailelerimizin mutluluğuna ortak olduğumuz için çok sevinçliyiz” dedi.

“BAZEN OĞLUM İÇİN SAATLERCE OKULDA KALIYORDUM”

Oğlunun 5 yıl önce diyabet tanısı aldığını belirten 3 çocuk annesi Sultan Tutal da, “Diyabeti ilk tanıdığımızda, diyabetle ilgili hiçbir şey bilmiyorduk. Evde, okulda şeker ölçümünü parmak delerek yapıyorduk. Bu süreçte hem oğlum hem ben baya zorlandık. Bazen oğlum için saatlerce okulda kalıyordum. Çok şükür valimiz sesimizi duydu. Ekonomik olarak ulaşamadığımız bu cihazların bize ulaşması için yardım etti. Valimiz sayesinde şeker ölçüm cihazımız alarak kullanmaya başladık. Cihazla birlikte hayatımızda hem maddi hem de manevi yönden büyük değişiklikler oldu. Artık parmak delmiyoruz, çocuklarımızın canı yanmıyor. Allah devletimizden ve valimizden razı olsun” diye konuştu.

“HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRDI, PARMAK ACILARINDAN KURTULDUM”

13 yaşındaki diyabet hastası Mert Tutal ise, önceden ölçüm yapabilmek için parmağını delmek zorunda kaldığını belirterek, “Bu da canımı çok yakıyordu. Şimdi sensör sayesinde anlık ölçüm yapabiliyorum. Aileme ve öğretmenime ölçtüğüm değeri yine aynı anda söyleyebiliyorum. Cihaz birçok konuda hayatımızı kolaylaştırdı hem de parmak acılarından kurtuldum. Herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Haber Linki: https://www.haberturk.com/van-buyuksehir-belediyesi-nden-diyabetli-cocuklara-cihaz-hediyesi-3557725

75 bin kadın Van’ın tarihi mekanlarıyla buluşturuldu

Van Büyükşehir Belediyesi, beş ayda 75 bin kadına kentin tarihi mekanları ve doğal güzelliklerinin bulunduğu alanları gezdirdi.

Van’da “Kadınımızı Van’ımızın Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle Buluşturuyoruz” projesi devam ediyor.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı organizesinde beş ay önce başlatılan projede 75 bin kadın, kentin tarihi mekanları ve doğal güzelliklerini gezme fırsatı buldu.

Daire Başkanı Selma Biçek, 50 bin kadını tarihi ve doğal güzelliklerle buluşturmayı planladıkları projede sayının 75 bine ulaştığını söyledi.

Etkinliğin ilgi gördüğünü anlatan Biçek, “Projemize gösterilen ilgi ve alakadan oldukça memnunuz. Her programımız bir bayram havasında geçti. Kadınlar gittikleri yerlerde halaylar çekti, piknik yaptı. Yeni dostluklar kurdu. Biz de bu programları yaparken büyük keyif aldık” dedi.

Link: https://www.trthaber.com/haber/guncel/75-bin-kadin-vanin-tarihi-mekanlariyla-bulusturuldu-719577.html

Van’da Kadına Şiddete Hayır Yürüyüşü

Van Büyükşehir Belediyesi “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyor. Etkinlikler kapsamında Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı organizasyonunda bir yürüyüş düzenledi. Cumhuriyet Caddesi Beşyol meydanında bir araya gelen kadınlar, ‘Kadına Yönelik Şiddete Birlikte Dur diyelim’ pankartı taşıyarak “Kadına şiddete hayır” sloganları atarak Soydan Kavşağına kadar yürüdü. Soydan kavşağında toplanan kadınlar burada farkındalık oluşturmak amacıyla şiddetle mücadelenin simge rengi turuncu balonlar uçurarak açıklama yaptı.

Kadınlar adına açıklama yapan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek kadınların toplumun temel taşı olduğunu vurgulayarak, kadına yönelik şiddette farkındalık oluşturmak amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Biçek “Kadına şiddete hayır diyoruz çünkü kadına yönelik şiddet bir insanlık suçudur hak ihlalidir. Biz bugün kadına yapılan her türlü şiddetin karşında olduğumuzu göstermek için bir araya geldik. Ve şiddete hayır diyoruz. Kadına yönelik şiddettin olmadığı bir dünya diliyoruz” dedi.

Ayrıca Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla Kadın ve Aile Merkezi’nde ‘Kadına Şiddet’ konulu seminer düzenlendi. Yapılan seminere Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri ve kadınlar katıldı.

Seminerde kadınlara şiddetin tanımı ve türleri, şiddetin kadın üzerindeki olumsuz etkileri, şiddetle mücadelede önleyici ve koruyucu tedbir kararları, şiddet mağdurlarının başvurabileceği kurum ve destek sistemleri konularında bilgiler verildi.

Haber Linki: https://www.iha.com.tr/van-haberleri/van-golunden-615-bin-metrekup-dip-camuru-ve-balcik-cikarildi-4042637/

Mahire teyze: “Devlet yok diyeni Allah kör eder”

Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek koordinesindeki ekipler, konteyner kentlerde ikamet eden depremzedeleri ziyaret ederek yalnız bırakmıyor.

 

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Malatya’da depremden etkilenen vatandaşlar için depremin ilk gününden bu güne kadar çalışmalarını aralıksız sürdüren Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri, halktan büyük takdir görüyor. Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, farklı alanlarda depremzedeler hizmet sunarken, Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek koordinesindeki ekipler, konteyner kente ikamet eden aileler ile birebir ilgilenerek sorun ve taleplerini dinliyorlar. Ziyaret çalışmaları esnasında Mahire Kaya isimli depremzede kadın, Van Valisi Dr.Ozan Balcı ve aralarında geçen diyaloğu anlattı. Vali Balcı’ya sobası olduğunu fakat yakıt ihtiyacının olduğunu söyleyen Kaya, “Konuyu vali beye söylemem ile birlikte yanındakilere talimat verip hemen yakıt geldi. Yardım gelmiyor, devlet yok diyenleri Allah kör eder. Bak işte ekiplerin biri gidiyor, biri geliyor Allah Cumhurbaşkanımızı, devletimizi başımızdan eksik etmesin. İslam’ı biliyor, dinini biliyor. Devletimize bir kez daha dua ediyoruz ilk günden beri buradalar Allah razı olsun” dedi.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, “Her gün gün boyu konteyner kentleri geziyoruz vatandaşlarımızın taleplerini dinliyoruz. Vatandaşlarımız devletimizin sunduğu imkanlardan çok memnun,. Gün boyu Cumhurbaşkanımıza dualar ediliyor. Bizler yaptığımız yardımların yanı sıra depremden etkilenen çocuklarımız başta olmak üzere psikososyal destek de veriyoruz. Ayrıca yaşlı bakım evlerinizi ziyaret edip oradaki yaşlılarımızı ve hastalarımızı da yalnız bırakmıyoruz. Van Valimiz ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı öncülüğünde çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Link: https://www.iha.com.tr/malatya-haberleri/mahire-teyze-devlet-yok-diyeni-allah-kor-eder-4219027/

Van’lı Kadınlar Büyükşehir Belediyemiz İle Okuma-Yazma Öğreniyor

Van Büyükşehir Belediyesi, tarafından kadınlar için hayata geçirilen okuma yazma kursları yoğun ilgi görüyor.

Sosyal sorumluluk projeleri ile her alanda vatandaşların hayatlarına dokunan Büyükşehir Belediyesi,  açtığı kurslarla da büyük ilgi görüyor. Bu kapsamda kadınların sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından okuma yazma bilmeyen kadınlara yönelik kurs açıldı.

Okuma yazma bilmedikleri için günlük hayatta birçok noktada zorlanan kadınlar Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı kurslara gelerek okuma yazma öğreniyor. Usta öğreticiler tarafından verilen okuma yazma kursunda kadınlar eğitim görüyor. Kursta kadınlar akıcı okuma, hızlı yazma teknikleri ve dört işlem becerilerini geliştiriyor. 1. ve 2. kademe olarak düzenlenen kursta, başarılı olan kursiyerlere eğitim belgesi veriliyor.

Okuma yazma kursuna büyük bir ilgi olduğunu söyleyen Kadın Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, “kadınlar kursumuzu çok beğeniyorlar. Sosyal hayatta bilgi sahibi olmak isteyen kadınlar kursuma gelip okuma yazma öğreniyorlar. Kursumuza yoğun bir ilgi var kadınlarımız bundan çok memnun. Eğitim kursumuz yıl sonuna kadar devam edecek” dedi.

Kurs sayesinde okuma yazma öğrendiğini belirten Şerife Karabulut ise, kursun kendisi için çok verimli geçtiğini ifade ederek kendilerine bu imkânları sağlayan Büyükşehir Belediyesi ve Vali Ozan Balcı’ya teşekkür etti.

Van Büyükşehir “Mahremiyet ve Çocuk İstismarı” konulu seminer düzenledi

VAN, (DHA),-VAN Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı “Gönülden Gönüle Dost Sohbetleri” kapsamında kadınlara ‘Mahremiyet ve Çocuk İstismarı’ ile ilgili seminer verdi.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez’in himayelerinde, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek’in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “Gönülden Gönüle Dost Sohbetleri” sürüyor. Kadın ve Aile Hizmetleri Başkanlığı Konferans Salonunda pandemi kurallarına riayet edilerek gerçekleştirilen seminerde bu hafta Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevli sosyal çalışmacı Fatma Teker tarafından “Mahremiyet ve Çocuk İstismarı ” konusu görüşüldü. Sosyolog Fatma Aslan’ın da yer aldığı seminer de ailelerin çocuklarını istismardan korumak için çocukların güvenliklerini sağlamalarına ve mahremiyet eğitiminin verilmesine dikkat çekildi. Kadınlara, çocuklarına “Mahremiyet” bilincini aşılamanın öneminin de anlatıldığı seminer, görüş alışverişi ve soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Yaşlıları Unutmadı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez ve Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Selma Biçek, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla bir program gerçekleştirdi.

Meral Bilmez ile Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Selma Biçek, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Özel Kardelen Bakım Merkezini ziyaret etti. Merkezde kalan yaşlılarla bir araya gelen Meral Bilmez ve Biçek, yaşlıların haftasını kutlayarak dualarını aldı.

Yaşlılar, ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler.

Ziyarette Bilmez’e; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Fikret Yavuz, Özel Kardelen Bakım Merkezi Müdürü Sıddık Tırak, Özel Kardelen Bakım Merkezi Psikologu Tuğba Caner de eşlik etti.