Van Büyükşehir Belediyesi “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyor. Etkinlikler kapsamında Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı organizasyonunda bir yürüyüş düzenledi. Cumhuriyet Caddesi Beşyol meydanında bir araya gelen kadınlar, ‘Kadına Yönelik Şiddete Birlikte Dur diyelim’ pankartı taşıyarak “Kadına şiddete hayır” sloganları atarak Soydan Kavşağına kadar yürüdü. Soydan kavşağında toplanan kadınlar burada farkındalık oluşturmak amacıyla şiddetle mücadelenin simge rengi turuncu balonlar uçurarak açıklama yaptı.

Kadınlar adına açıklama yapan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek kadınların toplumun temel taşı olduğunu vurgulayarak, kadına yönelik şiddette farkındalık oluşturmak amacıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Biçek “Kadına şiddete hayır diyoruz çünkü kadına yönelik şiddet bir insanlık suçudur hak ihlalidir. Biz bugün kadına yapılan her türlü şiddetin karşında olduğumuzu göstermek için bir araya geldik. Ve şiddete hayır diyoruz. Kadına yönelik şiddettin olmadığı bir dünya diliyoruz” dedi.

Ayrıca Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla Kadın ve Aile Merkezi’nde ‘Kadına Şiddet’ konulu seminer düzenlendi. Yapılan seminere Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri ve kadınlar katıldı.

Seminerde kadınlara şiddetin tanımı ve türleri, şiddetin kadın üzerindeki olumsuz etkileri, şiddetle mücadelede önleyici ve koruyucu tedbir kararları, şiddet mağdurlarının başvurabileceği kurum ve destek sistemleri konularında bilgiler verildi.

Haber Linki: https://www.iha.com.tr/van-haberleri/van-golunden-615-bin-metrekup-dip-camuru-ve-balcik-cikarildi-4042637/